O produkcie

Na zestaw Wirtualnej Gazetki Szkolnej składa się ekran LCD (od 42” do 65”) wraz z odtwarzaczem multimedialnym oraz oprogramowaniem do zarządzania i tworzenia Gazetki.
zestaw instalacyjny Wirtualnej Gazetki Szkolnej
Ekran wraz z odtwarzaczem Instalujemy na korytarzu szkolnym lub w pokoju nauczycielskim i podłączamy do Internetu.
Realizacja ekranu w szkole
Ten ekran wita codziennie uczniów i gości Szkoły
Osoby, które będą publikowały treści na multimedialnym monitorze, otrzymują login i hasło do logowania na naszej stronie. Tam, korzystając z bardzo intuicyjnego i prostego w obsłudze oprogramowania, będą mogły dodawać zdjęcia, pliki PDF czy filmy.
Interfejs zarządzania Wirtualną Gazetką Szkolną
Do zarządzania Gazetką stworzyliśmy intuicyjną aplilację sieciową, dostępną z poziomu przeglądarki internetowej Chrom lub Firefox
Publikacje wyświetlane są w pętli, jak „pokaz slajdów”. Użytkownik może ustalić dowolną długość wyświetlania danej fiszki.

Niezależnie od przewijających się na ekranie slajdów, nasze oprogramowanie umożliwia uruchomienie paska informacyjnego na dole monitora, znanego m.in. z ekranów telewizji informacyjnych. Można tam umieścić najpilniejsze informacje.
Pasek informacyjny
Przesuwający się pasek informacyjny można włączać i edytować z poziomu aplikacji do zarządzania Gazetką

W przypadku, kiedy szkoła zdecyduje się na kilka ekranów, każdy z nich może być zarządzany osobno. Daje to możliwość publikowania innych treści np. dla uczniów na korytarzu, a innych dla kadry szkoły na ekranie zawieszonym w pokoju nauczycielskim.
multikekrany
Z poziomu oprogramowania PC można zarządzać wieloma ekranami

Szkolenia

Po zainstalowaniu przez nas elektronicznej gazetki szkolnej, szkolimy osoby, które będą ją obsługiwały. Co ważne, redaktorami treści publikowanych na monitorze nie muszą być informatycy – oprogramowanie zostało stworzone przez nas na potrzeby rynku edukacyjnego, a do jego obsługi wystarczą bardzo podstawowe kompetencje z zakresu obsługi komputera i korzystania z Internetu. Informacyjne ekrany szkolne mogą być obsługiwane również przez uczniów. Zarówno dla nich, jak i dla nauczycieli możemy przeprowadzić szkolenie nie tylko z obsługi naszej cyfrowej gazetki, lecz także dotyczące wykorzystania nowoczesnych technologii w edukacji.

Zastosowanie

W trakcie pierwszych trzech semestrów realizacji projektu, zainstalowaliśmy na terenie całego kraju ponad 200 ekranów w szkołach, przedszkolach i domach kultury. Placówki, które korzystają z wirtualnej gazetki, publikują na monitorach:
  • informacje o zmianach w planie i zastępstwach
  • zdjęcia z wycieczek, szkolnych akademii, zawodów sportowych itp.
  • filmy promujące szkołę lub zawierające treści edukacyjne
  • informacje o bieżących wydarzeniach, np. zebraniach z rodzicami, planowanych wycieczkach, konkursach itp.
  • menu stołówki szkolnej
  • publikacje uczniów, np. „plakaty wyborcze” kandydatów do samorządu uczniowskiego, prezentacje i filmy dotyczące zainteresowań młodych ludzi
  • treści edukacyjne i wychowawcze, np. na temat cyberprzemocy, dopalaczy czy zdrowego odżywiania
  • publikacje promujące szkołę (np. podczas dni otwartych, jubileuszów i innych uroczystości szkolnych)

Aspekt edukacyjny

Elektroniczne tablice informacyjne są niezwykle skuteczne w przekazywaniu informacji uczniom. Są oni bowiem przedstawicielami społeczeństwa obrazkowego, przyzwyczajonymi do odczytywania treści z ekranów telewizorów, komputerów czy smartfonów. Monitor zawieszony na korytarzu szkolnym staje się więc dla nich bardzo szybko „naturalnym” źródłem informacji. Jednak Wirtualna Gazetka Szkolna to coś więcej niż tylko cyfrowa, multimedialna tablica informacyjna. Pełni ona bowiem również rolę edukacyjną:
  • na ekranach wyświetlane są treści kontentu edukacyjnego Rewersu – przygotowane przez nas i dostępne w bibliotece fiszki językowe i przedmiotowe czy kronika historyczna
  • w wielu szkołach również nauczyciele opiekujący się gazetką umieszczają slajdy zawierające treści dydaktyczne
  • szczególnie istotne, w kontekście edukacyjnych walorów naszych multimedialnych ekranów, jest to, że mogą się one stać narzędziem wykorzystanym do kształtowania umiejętności uczniów na różnych przedmiotach szkolnych. Uczniowie mogą np.: na zajęciach z informatyki przygotowywać slajdy, korzystając z popularnych programów graficznych (np. Paint, GIMP, Photoshop) tworzyć filmy (np. Movie Maker), a nawet przygotowywać publikacje w języku HTML. Ekrany zawieszone na szkolnych korytarzach są też doskonałym miejscem do wyświetlania wyników prac prowadzonych metodą projektu edukacyjnego

Fundusze europejskie

Nasze cyfrowe tablice multimedialne doskonale wpisują się w priorytety wielu konkursów na projekty dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej, m.in. poprzez:
  • wykorzystanie nowoczesnych technologii w edukacji
  • szkolenia dla nauczycieli w zakresie TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej)
  • szkolenia dla uczniów w zakresie TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej)
  • innowacje w szkole
  • cyfryzacja szkół
  • nowatorskie pomoce dydaktyczne
  • multimedia w szkole
Zestawy Wirtualnej Gazetki Szkolnej mogą być traktowane jako pomoce dydaktyczne i można uwzględnić jest w projekcie na doposażenie szkół.